close
מה הסניף הקרוב אלייך?
צור קשר
 

הדורבן, כאב בעקב ודרכי טיפול נפוצות

אחת התופעות השכיחות כיום בכפות הרגליים היא "דורבן" או בשמו המדעי plantar fasciitis.


הדורבן, שקרוי גם "כאב בעקב", גורם לכאבים עזים לאחר מנוחה, בעיקר באזור העקב, אך גם בקשת כף הרגל. במקרים רבים תחושת הכאב מתחילה בדלקת ברצועה הפלנטרית שהיא הרצועה המרכזית של קשת כף הרגל. הכאב מופיע בעיקר בקימה מהמיטה בבוקר אך גם לאחר ישיבה ממושכת או מנוחה ממושכת.

שיטת האבחון

בעבר נהגו לאבחן דורבן באמצעות צילום רנטגן לאיתור של "זיז" שמצוי בעצם העקב (Calcaneus). האבחנה הרפואית (אנמנזה) הייתה שבמידה וזיהו את ה"זיז", מעיין בליטה, אזי המטופל אכן סובל מתופעת ה"דורבן".
מאז תחילת שנות ה – 2000 ובעקבות ממצאים ממחקרים שבוצעו, נמצא כי לאנשים רבים באוכלוסייה קיים אותו "זיז", גם מבלי קשר לאותה אבחנה רפואית של כאב בעקב שנקראת דורבן.

כיום אבחון דורבן מתבצע באמצעות ניתוח סימפטומים עליהם מתלונן המטופל. מצבים כמו כאבים עם הקימה בבוקר, כאבים בקשת כף הרגל שלעתים מלווים בתחושת "שריפה" או בתחושת מתיחה של הגיד וכאבים בעקב כף הרגל.
יש לציין כי ישנה תופעה רפואית נוספת הגורמת לכאבים בעקב הנגרמת כתוצאה משחיקה של שכבות השומן / בשר בעקב הנקראת בשפה המקצועית: הרס של ה – Fat ped.

אז מה זה דורבן?

הגורם המרכזי לתופעת הדורבן הוא יציבה לקויה.  
באוכלוסייה נפוצים שני מבנים נפוצים של כפות רגליים: קשת שטוחה (Flatfeet, Pes Planus) וקשת קמורה (פס קאבוס, , Pes Kavos הולפוס).
בקשת שטוחה ישנה קריסה של קשת כף הרגל, ובעקבותיה מתקיימת מתיחה של הגיד הפלנטרי. כתוצאה מכך נוצרים הקרעים ברקמת הגיד המכונים דורבן.
בקשת קמורה (גבוהה) קיימת נטייה של כף הרגל לבצע הליכה על הצד החיצוני שאף היא גורמת למתיחה של הגיד הפלנטרי ולקרעים בו.

פתרונות לכאבים בעקב, דורבן בעקב

עשויות להיות מספר סיבות להיווצרות דורבן בעקב ולכן גם הטיפול, בדרך כלל, יהיה משולב ויכלול בין היתר: טיפולים שמרניים כגון מדרסי גבס בהתאמה אישית, עקבי סיליקון, פיזיותרפיה (תרגילי מתיחה), תרופות אנטי דלקתיות, סד לילה למתיחת plantar fascia ובמקרים קיצוניים אף טיפולים חודרניים כגון זריקות קורטיזון וניתוח לשחרור plantar fascia.

אנחנו בא.א. אורטופדיה מאמינים שעדיף להתחיל בטיפול שמרני, בניסיון להימנע מפתרונות מתקדמים כמו ניתוחים, הזרקת קורטיזון לעקבים או בליעת כדורים. טיפולים אלו מטפלים בדרך כלל בכאב ולא בגורם לבעיה.

הפתרונות המומלצים של א.א. אורטופדיה וספורט

הטיפולים שאנו מציעים הם הטיפולים הנפוצים ביותר ומוסדרים מול קופות החולים, כך שניתן לומר כי הטיפול הן אפקטיבי והן כלכלי. כדאי לבצע:
 
  •  מדרסים מפזרי עומס מסוג XS3 שיתמכו בקשת האורכית ויחזיקו את הרצועה במצב אופטימלי ללא יכולת להימתח, כאשר הקשת קורסת.
  •  תגבור מדרסים בכרית סיליקון בעקב על מנת לטפל בעומס שמופעל על העקב (70% ממשקל הגוף מתרכז בעקב).
  • טיפול באמצעות סד לילה שגורם למתיחה רציפה של הרצועה לאורך זמן (כל הלילה) המביא להגמשה ולהארכה של הרצועה ובכך יתרום גם להפחתת הכאבים. 

דורבן בעקב זאת בעיה שאפשר לטפל בזה. לא צריך לסחוב דורבן בעקב כל כך הרבה זמן! זה אפשרי לטיפול, אז אל תזניחו ואל תחיו עם הכאב. 

דורבן ברגל - אתם לא צריכים לסבול מכאבים מיותרים


אם אתם מרגישים כאבים בכרית כף הרגל, לא בהכרח מדובר בדורבן, אולם בשביל לוודא אם זה דורבן ברגל או לא, יש להגיע אל רופא מומחה, אשר יוכל לאבחן את הבעיה ולפי זה תדעו אם מדובר בדורבן או במשהו אחר. כמו כן, דורבן ברגל יכול להיגרם מהמון סיבות וגורמים, החל מסיבה של עליה רבה במשקל ועומס על כרית כף הרגל, אם זה מהסיבה של הליכה בנעליים לא נוחות ועוד סיבות. דעו כי אתם ממש לא צריכים לסבול מדורבן. כיום יש המון דרכים להקל על כאבי הדורבן וטיפלים לטפל בבעיה. אחת הדרכים היא ללכת עם מדרסים שיקלו על הכאב וגם לנעול נעליים נוחות ואורטופדיות. 

למידע נוסף התקשרו 1700-701-330 או מלאו פרטיכם בצור קשר מימין.
* שם מלא
דוא"ל
* טלפון
כותרת
חוות דעת