כאבים בעקב ברגל – מה זה יכול להיות ומה הפתרונות?

שתף...

 

כאבים בעקב ברגל? אתם קמים בבוקר ומרגישים כאב חד שחולף לו… לאחר זמן מה, כאב מסוג אחר מופיע בעקב כף הרגל, ולא נעלם. במאמר זה תגלו מספר סיבות נפוצות לכאבים אלה וכיצד ניתן לטפל בהם.

 כאבים בעקב ברגל – סיבות אפשריות:

 

שפשוף ברגל משום שגודל הנעל אינו מתאים

מי שצועד מדי יום עם נעליים שאינן מתאימות בדיוק למידותיו, עשוי לגלות כי תוך זמן קצר מתחיל להתפתח כאב בעקב ובחלק האחורי של הרגל. במקרים חמורים ייתכן כי יתפתחו גם יבלות מעיקות. הרגליים שלנו שונות זו מזו, ולפעמים רגל אחת יותר גדולה מהשנייה במילימטרים ספורים. במקרים אחרים, מדובר בנעל שגדולה יותר ברבע או חצי מידה. 

מה הפתרון? הפתרון הטוב ביותר למצב זה הוא שימוש במדרסים שהותאמו באופן אישי הן למבנה כף הרגל והן לגודלה. כך, הרגל תקבל את התמיכה הטובה ביותר, ולא תנוע בתוך הנעל ותגרום לפגיעה פיזיולוגית.

דלקת בגיד אכילס

נעליים שאינם מתאימות או פעילות ספורטיבית אינטנסיבית יכולות לגרום גם לפגיעות פנימיות. אם הרגל נעה בתוך הנעל באלכסון, הגידים הנמצאים בחלק האחורי של הרגל עשויים להיסדק. סדקים אלה פוגעים בגידים שמתחילים לפתח דלקת.

מדובר בכאב שחשים באופן קבוע כאשר דורכים עם כף הרגל על הקרקע. את הדלקת הזו ניתן לאפיין באמצעות אמצעי דימות, ובדרך כלל תידרש פנייה לרופא שיזהה את התופעה.

מה הפתרון? אם אובחנתם עם דלקת בגיד אכילס, חשוב לוודא מה הגורם לה. בדרך כלל מדרס אורתופדי מתאים יכול להפחית את החיכוך ולמנוע את הישנותם של סדקים נוספים בגיד. בדלקת עצמה ניתן לטפל באמצעות תרופות נוגדות דלקת.

בנוסף, אם אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית קבועה, יש להשתמש בנעליים הבולמות זעזועים, ולשלב בהן מדרסים המותאמים לספורטאים וכוללים אף הם שכבת הגנה נוספת לבלימת זעזועים.

 

דלקת עצם העקב

 

בגיל צעיר, ילדים ומתבגרים רבים סובלים מסוג אחר של דלקת הקשור להתפתחות הטבעית של הגוף. תופעה זו מכונה כאבי גדילה והיא נובעת מהתפתחות לא הרמונית של הסחוס והעצם בכף־הרגל. במקרה שמדובר בילדים שהם מאוד פעילים פיזית, הכאב עשוי להיות בלתי נסבל ואף למנוע מהם לבצע פעולות הדורשות מאמץ גופני – שיעור ספורט למשל.

מה הפתרון? כדי למנוע את התופעה הזו מראש ניתן להשתמש במדרסים שמגביהים את מנח העקב. כך, הלחץ הנוצר עליו יפחת. בנוסף, גיד אכילס הרגיש כל־כך יהיה פחות חשוף ללחצים חיצוניים, העשויים לגרום לו לקרעים הזעירים שאותם ציינו לעיל.

דורבן ברגל

לצד סוגי הכאבים האחרים קיים גם כאב המכונה דורבן. הוא נובע בעקבות התעבותה של רקמת החיבור הפלאנטרית, ועשוי להיות מלווה גם בדלקות נוספות סביב אותו אזור. בתחילה, הסברה הרווחת הייתה שמדובר בחלק בעצם הבולט החוצה ויוצר צורה של דורבן (מכאן מקור שמה של התופעה). אך כיום ידוע כי מדובר בתופעה שאינה קשורה לעצם, אלא בשל קרעים ברצועה והצטברות של מצבורי סידן.

הפתרון:  לאחר אבחון הבעיה, ניתן לייצר מדרס המותאם לכף הרגל ומאפשר לאזן את המשקל והלחץ שאותו היא נושאת. ניתן גם להתאים סדים מיוחדים התומכים בכף הרגל או לרכוש רצועות המשמשות לקיבוע של העקב בזמן השינה. זאת, כדי לזרז את ההחלמה של העקב.

לסיכום, כפי שניתן לראות לכאבים בעקב עשויים להיות מקורות רבים, החל משימוש בנעל לא מתאימה וכלה בתאונות ספורט שונות. הפתרון הטוב ביותר לכל המצבים הללו הוא שימוש בנעליים אורתופדיות וכן במדרסים המתאימים לפיזיולוגיה של הרגל. חשוב להבין כי המבנה של כל אחת מהרגליים משתנה עם השנים, ולכן יש לבצע התאמה על ידי אורתופד מוסמך.

X