דורבן בכף הרגל: לא נעים אך ניתן לטיפול

 • שתף...

אחד מהגורמים המרכזיים לכאבי כפות רגליים באזור העקב הוא התפתחות של דלקת המכונה "דורבן". במאמר זה נסקור את התופעה לעומק ונבחן את דרכי הטיפול בה.

מה גורם לדורבן?

בעבר, חשבו שהכאב בכף הרגל נגרם בשל התפתחות של זיז בעצם הממוקמת בתחתית העקב ומכאן מקורו של השם. הדבר דומה לקוץ הנמצא בתוך הרגל. בפועל, הסתבר כי הזיז אינו תופעה חריגה ובאמצעות צילום רנטגן ניתן לראות כי ל-15% מהאוכלוסייה קיים זיז זה שאינו בהכרח גורם לכאב. מה שגורם לדורבן הם קרעים זעירים הגורמים למתיחה של הרצועה הקשיחה בחלק התחתון של כף הרגל, והיוצרים דלקת הגורמת לתאים להצטבר סביב הרצועה, תחושה זו גורמת לכאב בפעם הראשונה שמניחים את הרגל על משטח כלשהו לאחר שכיבה (בבוקר או אחרי מנוחת הצהריים). לאורך הזמן הדלקת הזו עשויה לגרום לנפיחות וכך המטופל ירגיש כאב עמום באזור העקב בשעות שונות לאורך היום. הכאב יכול להופיע גם כעקב חד כמעין דקירה.

איך לטפל בדורבן? – טיפולים שונים בבעיה

היות ומדובר בבעיה פיזיולוגית ברצועה הפלנטרית כתוצאה מחוסר האלסטיות של הרצועה, ניתן למנוע את המתיחה שלה. כיצד? ה לתמוך את הקשת האורכית המדיאלית (הפנימית) שלאורכה נמצאת הרצועה הפלנטארית בעזרת מדרס. כך, מחד ממזערים את הסיכויים להיווצרות של נקעים בקרסול הגורמים לדלקות ולתופעת הכאב בעקבותיהן, ומאידך אפשר להשתמש במדרס כדי להפחית את הלחץ על העקב באמצעות הסטה של חלק ממשקל הגוף לאזורים אחרים בכף הרגל.

האם כל כאב בעקב הוא דורבן?

רבים טועים לחשוב שכל כאב חד בעקב הרגל הוא תוצאה של דורבן. בפועל ייתכן ומדובר בהרס הדרגתי של שכבת השומן בעקב תוצאה של שברי מאמץ (בקרב ספורטאים), שימוש בנעליים לא נוחות או נוקשות מדי, הליכה או פגיעה בעצב הפנימי בחלק העליון של העקב. במקרים אלה מדרסים לא  יוכלו לסייע לפתרון הבעיה. לכן, חשוב לבצע אבחון מקיף של הליקוי בכף הרגל במכון אורותופדי לפני התאמת המדרסים לבעיה בכף הרגל.

כאשר דורבן אינו הבעיה היחידה

פעמים רבות דורבן אינו הבעיה היחידה בכף הרגל. לדוגמה, במחקר שנערך בטורקיה מטופלת שסבלה מ"הלוקס וולגוס"  (עצם בולטת), דורבן ופלטפוס נבדקה היעילות שבהתאמה של מדרס אחד לטיפול בכל שלוש התופעות במקביל. בדרך כלל הדרישות ממדרס לדורבן יהיו שונות ממדרס לפלטפוס. למרבה המזל, כיום ניתן לסרוק את הרגל ולהתאים מדרס אחד שמסוגל לטפל בכל הבעיות במקביל. במסגרת המחקר הופק מדרס בתלת־ממד במחיר של שליש מהעלות הכוללת של הפקת שלושה מוצרים אחרים. המדרס שהותאם למטופלת שיפר משמעותית את איכות חייה והציג לעולם כי מדרס אורתופדי יחיד יכול לפתור מספר בעיות במקביל.[1]

האם ניתן למנוע את היווצרותו של דורבן?

היות והסיבות להיווצרותו של דורבן ידועות, ניתן להשתמש במדרסים גם כדי למנוע את היווצרותו. הדרך הטובה לעשות זאת היא באמצעות שימוש במדרסים המתקנים ליקויים בקשת כף הרגל. כך, אם לא יווצרו הסדקים המיקרוסקופיים ברצועה, לא יתרחשו תופעות הלוואי הללו. תוצאות מחקר שבוצע בשנים האחרונות הראו גם תלות בין משתנים משקל הגוף וגיל לבין רמת הכאב הנובעים מדורבן.[2] ככל הנראה הסיבה לכך היא הלחץ המופעל על כפות הרגליים לאורך זמן שגורם לבקיעה של הרצועה.

לסיכום, מדרסים אורתופדיים משמשים לאורך שנים רבות כדרך להקל על הסובלים מליקויים שונים בכף הרגל. במקרה של דורבן מדרסים יכולים לסייע במניעת החמרת הדורבן ואף להפחית את רמת הכאב, אם בכלל, באמצעות תיקון מונע של הפתולוגיות בכף הרגל לאורך זמן. כמובן, שישנה חשיבות רבה להתאמה של המדרס על־ידי בעל מקצוע מנוסה לרגלו של המטופל, וכן לביצוע אבחון מקיף לסיבות לכאב. כיום, באמצעות טכנולוגיות תלת־ממד מתקדמות, ניתן ליצור מדרס שמסוגל לטפל במספר ליקויים ברגל בו־זמנית ולהפחית את הכאב והסבל של המטופל בתוך זמן קצר ובעלויות מינימליות.

אפשר לחזור ללכת בלי להרגיש כאב!

רוצה ללכת על מדרסים איכותיים? השאר/י פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם:  אולי יעניין אותך גם

  • x

  17

  ספטמבר

  פגיעת העצם הפנימית של הקרסול (הפטישון, מלאולוס) במוט הפדל (Crank)

  מי מאיתנו לא מפנטז על רכיבת שטח אגרסיבית ומאתגרת באופניים? מסתבר שבישראל יש לא מעט רוכבים שמגשימים את החוויה הזו, […]

  קרא עוד

  1

  אוגוסט

  הסיבות לדלקת בשורש כף היד וכיצד ניתן למנועה

  כאב באזור כף היד עשוי להעיד על התפתחותה של דלקת. למרבה הצער מדובר בתופעה נפוצה שעשויה להיגרם הן בשל פגיעת […]

  קרא עוד

  17

  ספטמבר

  שברי מאמץ

  בשנים האחרונות ישנה התעניינות הולכת וגוברת בנושא הכושר הגופני, בשל ההבנה כי הכרחי לתחזק את הגוף בצורה בריאה על מנת […]

  קרא עוד

  X