הסיבות לדלקת בשורש כף היד וכיצד ניתן למנועה

 • שתף...

כאב באזור כף היד עשוי להעיד על התפתחותה של דלקת. למרבה הצער מדובר בתופעה נפוצה שעשויה להיגרם הן בשל פגיעת טראומה כמו נפילה או תאונה והן בשל תהליך התבלות טבעי של הגוף. במאמר זה נעסוק בהרחבה בסיבות השונות להיווצרות, ודרכי הטיפול וכן באפשרות למנוע חלק מתופעות אלה עוד לפני שהתרחשו.

מה גורם לדלקת בשורש כף היד?

לאחר הריון או לידה: דלקת בשורש כף היד עשויה להתחיל גם לאחר היריון או לידה. כאשר אם לעתיד נמצאת בהיריון משתחרר הורמון בשם רלקסין, הגורם לגוף להיות גמיש ולהתכונן ללידה. הורמון זה משפיע על רקמות שונות בגוף ובכללן גם המפרקים והגידים. לכן, פעולות בסיסיות עשויות לגרום לפגיעה ברקמות הגיד, לקרעים זעירים, ואפילו להתפתחות של דלקת בשורש כף היד.

מחלות המנוונות חלקים שונים בגוף: סיבה נוספת להופעה של דלקת יכולה להיות מחלות המנוונות חלקים שונים בגוף כמו: שיגדון, דלקת פרקים ניוונית או שגרונית, לופוס או דלקת זיהומית.

לכידת עצב פריפרית: תופעה זו מכונה גם "תסמונת התעלה הקרפלית" והיא נובעת כתוצאה מלחץ על העצב המדיאני, שנגרם כתוצאה מהתקשות של הרצועות הנמצאות בבסיס שורש כף היד.

נפילה לא רצונית: האינסטינקט של בני האדם הוא לעצור את הנפילה באמצעות כף היד. במקרה זה, חלק ניכר ממשקל הגוף מונח עליה, והיא סופגת גם את הזעזוע של הנפילה עצמה. כתוצאה מהפגיעה עשויים להופיע חריצים דקים על הרצועות והגידים בכף היד, ודלקת עשויה להתפתח.

פעילות ספורטיבית מאומצת: סיבה נוספת להתפתחות הדלקת קשורה לפעילות ספורטיבית מאומצת. שחקני טניס, כדורסל וכדורעף עשויים לסבול ממנה. יש לציין כי גם הרמת משקולות ופעילות מאומצת של כפות הידיים במכון כושר ואימון ספורטיבי עשויות להוביל לתוצאה דומה.

האם יש קבוצות אוכלוסייה נוספות שעשויות לסבול מדלקות בשורש כף היד?

קבוצת אוכלוסייה נוספת שעשויה לסבול לאורך החיים מתופעה של דלקת בשורש כף היד היא מתכנתים, גרפיקאים ואנשים אחרים העובדים שעות רבות על המחשב.

איך אפשר למנוע דלקות הנובעות מתנועות לא נכונות?

כדי למנוע דלקת בשורש כף היד, יש לשים לב ליציבה ולתנועה הנכונה של היד, הן במהלך העבודה השוטפת (באחיזת עכבר מחשב למשל) והן כאשר מרימים חפצים כבדים. רצוי לא לגרום לעומס־יתר על הגיד ולהשתמש בשרירי הזרוע להרמה ולא בכף היד בלבד. כמו כן, אם מדובר על אדם העובד בסביבת מחשב לאורך כל היום, חשוב להתאים את גובה השולחן כדי ליצור מנח יד קל ונוח על המקלדת. ניתן גם לרכוש מקלדות ארגונומיות עם ריפוד קל, המאפשרות מנוחה ליד ומפחיתות את הלחץ על שורש כף היד.

מלבד זאת, ניתן להשתמש במוצרים שונים לתמיכה ביד כמו סד ליד המקבע את כף היד ומונע תנועתיות יתר. מגן זה מסייע לשרירים ומעניק תמיכה בעת ביצוע פעילות ספורטיבית כמו הרמת משקולות, משחק כדורסל או משחק טניס מאומץ.

ניתן להשתמש בסד רפואי גם במקרה שכבר התרחשה דלקת במפרק כף היד, ויש להגביל את תנועת שורש כף היד כדי לא להחמירה.

מוצר נוסף שיכול לסייע למניעה של דלקת הוא מגן מרפק, המונע התפתחות של תופעה נפוצה המכונה "מרפק טניס" ויכול לסייע גם לשחקני כדורסל, כדורעף ולעיסוק בפעילויות נוספות.

שיטות טיפול בדלקות בשורש כף היד

השיטות שצוינו לעיל נועדו למנוע דלקת או להקל על המטופל במקרה שהוא כבר סובל מדלקת בשורש כף היד. קיימים לצד כול אלה גם טיפולים נוספים.

טיפולים תרופתיים והזרקת סטרואידים

במקרה של דלקת במפרק כף היד ניתן לבצע טיפולים תרופתיים באמצעות תרופות נוגדות דלקת או הזרקת סטרואידים[1][2]. במקרים חמורים עשויים המטופלים להגיע גם לניתוח. בנוסף, כדי לטפל בכאב נהוג להמליץ גם על משככי כאבים בהתאם לעוצמת הכאב.

טיפולים אלטרנטיביים

קיימים גם טיפולים אלטרנטיביים שנועדו להקל על הכאב כמו פיזיותרפיה או דיקור. חלק מהטיפולים הללו אינם מתאימים למצב של דלקת פעילה, ולכן יש להיוועץ קודם לכן עם הרופא המטפל ולבצע אבחון מקצועי לבירור סיבת הדלקת.

לסיכום, דלקת בשורש כף היד נגרמת בשל פציעה, מחלה וסיבות נוספות. ניתן למנוע אותה במקרים מסוימים באמצעות שימוש במוצרים ארגונומיים וסדים מתאימים בעת ביצוע פעילות ספורטיבית. חשוב לאבחן את סיבת הכאב כדי לטפל בדלקת בצורה הנכונה, להקלה על הכאב ושיפור איכות החיים של המטופל.

 

 

מקורות

 • Janecki, C. J. (1980). Extraarticular steroid injection: For hand and wrist disorders. Postgraduate medicine68(5), 173-181.
 • Laurell, L., Nielsen, S., Zak, M., & Fasth, A. (2012). Ultrasonography and color Doppler in juvenile idiopathic arthritis: diagnosis and follow-up of ultrasound-guided steroid injection in the wrist region. A descriptive interventional study. Pediatric Rheumatology10(1), 1-11.
 • Palmer, W. E., Rosenthal, D. I., Schoenberg, O. I., Fischman, A. J., Simon, L. S., Rubin, R. H., & Polisson, R. P. (1995). Quantification of inflammation in the wrist with gadolinium-enhanced MR imaging and PET with 2-[F-18]-fluoro-2-deoxy-D-glucose. Radiology196(3), 647-655.

 

 

 

 

 

 

 

אפשר לחזור ללכת בלי להרגיש כאב!

רוצה ללכת על מדרסים איכותיים? השאר/י פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם:  אולי יעניין אותך גם

  • x

  17

  ספטמבר

  מה גורם לבעיות גב? כיצד ניתן לשפר את המצב?

  בעיות גב יכולות להיגרם מסיבות שונות ומגוונות. ולמרות זאת, יש לסובלים אור בקצה המנהרה: את מקור רוב הבעיות ניתן באמצעות אבחון מדויק לפי מיקום הכאב […]

  קרא עוד

  17

  ספטמבר

  מאמרים בנושא ברכיים ורגליים

  מחלה בחיבור השוק לפיקה Osgood-Schlatter Disease טיביאליס פוסטריור – Tibialis posterior syndrome דלקת בגיד אכילס – Achilles tendonitis שברי מאמץ […]

  קרא עוד

  8

  יולי

  כל מה שאתם צריכים לדעת על מדרסים לילדים

  הבריאות והנוחות של ילדינו הן ללא ספק בין הדברים שהכי חשובים לנו. בעיות בכפות הרגליים של הילדים עשויות לגרום לכאבי […]

  קרא עוד

  X