כאבי ברכיים – הגורמים להם ודרכי טיפול ומניעה

 • שתף...

כאבים באזור הברך יכולים לפגוע באיכות חייו של אדם, במיוחד אם הם נמשכים לאורך זמן ופוגעים ביכולת ההליכה או מופיעים גם בזמן מנוחה. קיימות סיבות שונות לכאב, שחלקן קשורות לתהליך ההתבלות הטבעי של הגוף, לפגיעה בשל תאונת עבודה או פעילות ספורטיבית, וכן פגיעות נוספות הקשורות להתפתחותה של דלקת באזור הברך.

מהם התסמינים של כאבי ברכיים?

בין התסמינים הנלווים לכאב ניתן למצוא גם נפיחות, חום באזור הברכיים וכן קושי בהזזה של מפרק הברך. חשוב לדעת כי הכאב יכול להופיע בנקודות זמן שונות במהלך היום. למשל, כאבי ברכיים שמופיעים רק בפעילות גופנית או בעלייה וירידה במדרגות. ישנם גם כאבים הקשורים לטמפרטורת הגוף, לרמת הלחות או ליקיצה בשעות הבוקר ולעובדה כי השרירים עדיין קרים ונוקשים. כל אחד מהתסמינים הללו יכול להעניק לאורתופד המאבחן רמז למקור הכאב.

כיצד מתבצע האבחון למטופלים הסובלים מכאבים באזור הרכיים?

תהליך אבחון כאבי ברכיים מבוסס על שלושת הדרכים לאבחון פיזיולוגי: תשאול המטופל והבנת התסמינים שמהם הוא סובל ואילו פעולות הוא מתקשה לבצע, ביצוע בדיקה פיזיולוגית של תנועת מפרק הברך וכן ביצוע בדיקות דימות שונות. במידת הצורך יומלץ גם על בדיקה פולשנית לאיתור דלקת באמצעות ניקור נוזל ממפרק הברך.

הבדיקה הפיזיולוגית מאפשרת לאורתופד לזהות את הסימפטומים שיכולים להעיד על מהות הבעיה, למשל מפרק מעוות, נפיחות וכן את הטמפרטורה של המפרק. חשוב לדעת, כי לעיתים כאב שנגרם מפגיעה יכול לעבור כלעומת שבא או ללוות את המטופל למשך תקופה ארוכה. לכן כדאי לבצע את האבחון במקרה של כאב שאינו מפסיק בשלב מוקדם, אלא מספר ימים לאחר שהחל.

בדיקות הדימות יכולות להיות צילום MRI, צילום CT או צילום רנטגן, בהתאם להמלצת האורתופד ותפקוד הברך.

מה הן הסיבות הנפוצות לכאבים אלו?

בגיל מבוגר כאבי ברכיים יכולים לנבוע משחיקת סחוס והידלדלות של החומר המסכך את מפרק הירך. תופעה זו טבעית ביותר והיא מתרחשת באופן תדיר בקבוצת האוכלוסייה בגילאי שבעים פלוס. אוסטאוארטריטיס של הברך עשוי להוביל פעמים רבות לצורך בניתוח החלפת מפרק הברך.

אפשרות נוספת היא מחלת השיגדון (גאוט), דלקת מפרקים כרונית שגורמת לכאבים וקשורה לתגובה של מערכת החיסון למשקעים של חומצה אורית בגוף. למרות שמחלה זו פוגעת בדרך כלל באצבעות הרגליים היא יכולה להשפיע גם על מפרק הברך.

סיבה נוספת לכאבים באזור הברך היא בורסיטיס, דלקת של הפס אנסרינוס. מחלה זו, שמכונה בעברית "דלקת אמתחת רגל האווז" נובעת מפגיעה בשקיק קטן המצוי מתחת לעור וכולל את נוזל הסיכה השומר על המפרקים. אם נוצר זיהום בשקיק זה, המטופל עשוי לסבול מכאב רב הן כתוצאה מהזיהום והן כתוצאה מפגיעה בסיכוך הטבעי של הגוף.[1]

מטופלים רבים גם מגיעים לאורתופד עם כאבים ברמות שונות בברכיים כתוצאה מקרע של המיניסקוס, שיכול להיווצר מסיבה של התבלות טבעית (דגנרטיבי) או כתוצאה מפגיעה פיזיולוגית (טראומתי).

מעבר לפגיעות שציינו קודם, עשויה להיות גם פגיעה בחלק הקדמי של הברך, הגורמת לכאב פטלופמורלי (אזור הפיקה־ירך). כאב זה מתרחש בעקבות חיכוך קבוע בין אזור הפיקה לירך.

פגיעה נוספת שניתן להתייחס אליה בהמשך לאב בברכיים היא "ברך אצנים", הנובעת גם היא ממקום פיקתי. למרות שמה היא אינה מאפיינת אצנים בלבד, אלא כל אדם אשר ברכיו מכופפות באופן קבוע וממושך בצורה תדירה.

אלה רק חלק מהסיבות לכאבים באזור הברכיים, וכמובן ניתן למנות גם סיבות נוספות כמו רכיבה ממושכת על אופניים, נפילות, פגיעה בזמן ריצה ועוד.

איך ניתן לטפל בכאבי ברכיים ואף למנוע?

היות וכאב בברכיים יכול לנבוע מסיבות מגוונות גם דרכי הטיפול משתנות בהתאם. לאחר שאורתופד מומחה בודק את מקור הכאב בדרכי האבחון שצוינו לעיל, הוא עשוי להמליץ על שילוב של טיפול תרופתי למניעת הכאב, הזרקה של חומרים נוגדי דלקת או חומרי סיכוך כמו חומצה היאלורונית, טיפולים פיזיותרפיים ובמקרים חריפים גם ניתוח להחלפה של מפרק הירך. מעבר לכך, כדי  לשמור על הברך ולתמוך בה, ישנה סדרה של מגני ברכיים – תומכים ומייצבים.

לסיכום, כאבים בברכיים יכולים להשפיע באופן מהותי על אורח חייו של אדם, במיוחד כאשר הם גורמים להפרעות בהליכה, בביצוע פעילות ספורטיבית או בעלייה וירידה במדרגות. יש לבצע אבחון מקצועי כדי למצוא את מקור הכאב ולבחור בדרכי הטיפול המתאימות, המשלבות הפחתה של הסימפטומים עם טיפול במקור הבעיה.

מקורות

 • Aaron, D. L., Patel, A., Kayiaros, S., & Calfee, R. (2011). Four common types of bursitis: diagnosis and management. JAAOS-Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons19(6), 359-367.
 • Bergovec, M., Smerdelj, M., Bacan, F., Seiwerth, S., Herceg, D., & Prutki, M. (2018). Intraarticular synovial sarcoma of the knee rising from a lateral meniscus–a case report. Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research104(2), 227-230.
 • Draghi, F., Corti, R., Urciuoli, L., Alessandrino, F., & Rotondo, A. (2015). Knee bursitis: a sonographic evaluation. Journal of ultrasound18(3), 251-257.

[1] Aaron, D. L., Patel, A., Kayiaros, S., & Calfee, R. (2011). Four common types of bursitis: diagnosis and management. JAAOS-Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons19(6), 359-367.

 

 

 

 

אפשר לחזור ללכת בלי להרגיש כאב!

רוצה ללכת על מדרסים איכותיים? השאר/י פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם:  אולי יעניין אותך גם

  • x

  17

  ספטמבר

  טיפים להקלה על כאבי גב

  שוב כואב הגב? לא יודעים מה לעשות? הנה כמה טיפים חשובים שיסייעו לכם בהקלה על כאבי הגב! רבים מאיתנו סובלים […]

  קרא עוד

  17

  ספטמבר

  מה גורם לבעיות גב? כיצד ניתן לשפר את המצב?

  בעיות גב יכולות להיגרם מסיבות שונות ומגוונות. ולמרות זאת, יש לסובלים אור בקצה המנהרה: את מקור רוב הבעיות ניתן באמצעות אבחון מדויק לפי מיקום הכאב […]

  קרא עוד

  1

  אוגוסט

  מהו אישיאס, מה הגורמים לו, ואיך ניתן לטפל?

  לאורך השנים הגוף עובר תהליכים שונים של בלאי. אחת מהתופעות הנפוצות ביותר, הגורמת לכאב מתמשך נובעת מפגיעה או גירוי של […]

  קרא עוד

  X