יבלות בכף רגל: גורמים ודרכי טיפול

 • שתף...

יבלות הן זיהומים שמובילים להתפתחות גידול בעור (שאינו סרטני). היבלות נבדלות זו מזו בצורה ובגודל בהתאם לגורמים השונים שמובילים להתפתחותן. במאמר זה נדון בהרחבה בגורמים אלה, בדרכי הטיפול וכן במספר אפשרויות למניעה של יבלת.

אילו סוגי יבלות קיימות?

נהוג לחלק את היבלות לשלושה סוגים עיקריים, בהתאם לגורמים המובילים להתפתחותן: יבלות שנגרמות כתוצאה מחיכוך, יבלות ויראליות ויבלות רכות.

מהן יבלות ויראליות?

יבלות ויראליות נגרמות כתוצאה מווירוס החודר מתחת לעור כף הרגל ומשכפל את עצמו. קיימים סוגים שונים של וירוסים מזנים שונים של וירוס הפפילומה. כל אחד מהזנים הללו יוצר בליטה על העור בצורה אחרת. נהוג לכנות את צורת היבלת "כרובית", "עיגול" או "פנינה". היבלת גורמת לכאב בהליכה וללא טיפול היא עשויה להתפשט מכף הרגל גם לאזורים אחרים בגוף, לרבות איברי המין. יבלות אלה עמידות מאוד בפני טיפולים שמרניים ומדבקות מאוד, כך הן עוברות מאדם לאדם. התופעה נפוצה בקרב ילדים קטנים (בשכיחות העומדת על 20%) וגם באוכלוסייה מבוגרת יותר בשיעור של 7%–12%.

מהן יבלות קשות?

סוג נוסף של יבלות מכונה "יבלות קשות" והוא נגרם בשל חיכוך חוזר ונשנה על חלק כלשהו בכף הרגל, בדרך כלל בשל נעילת נעל קשה או במידה שאינה מתאימה לרגל. היווצרותן של יבלות אלה הוא חלק ממנגנון ההגנה של הגוף היוצר שכבה עבה של עור להגנה על הגוף באזור שבו מתרחש החיכוך או הלחץ. כאשר נועלים נעליים צרות מאוד, עשויה להופיע יבלת על מפרק אצבעות הרגליים (בחלקן העליון) ולהיווצרותה של היבלת.

לעיתים, במיוחד בקרב נשים, יבלות אלה יופיעו בשילוב עם ליקוי אחר במבנה כף הרגל כמו תפיחה או בליטה גרמית ובעיית עיוותים (דפורמציה) של מפרקי האצבעות המכונים: "אצבעות פטיש".

מהן יבלות רכות?

סוג שלישי נוסף של יבלות בכף רגל נוצר כתוצאה מחשיפה לחיכוך במקביל ללחות. בניגוד ליבלות הקשות, ליבלות רכות יש מרקם דומה יותר לגומי וצבען בהיר ביחס לעור לידן. ללא טיפול מתאים היבלת עשויה להזדהם ולהחמיר, כמו גם לגרום לכאב עז בהליכה.

מה הגורמים להן?

כפי שציינו לעיל הגורמים ליבלות יכולים להיות שילוב של לחץ על כף הרגל, חיכוך חוזר ונשנה וזיהום של כף הרגל. אם מדובר ביבלת נגיפית, חשוב לדעת כי היא עשויה להיות מדבקת ולהתפשט לאיברים אחרים בגוף וכן להדביק אנשים אחרים הנחשפים לזיהום.

מה הן דרכי המניעה והטיפול במקרה של יבלות בכף רגל?

כדי למנוע יבלות בכף רגל חשוב לנעול נעליים נוחות המותאמות לגודל הרגל ולמבנה של כל כף רגל, וכן להימנע מצעידה ללא נעליים בשטחים ציבוריים כמו מקלחות בבריכה או במכון כושר. אם הופיעה יבלת אחת בכף הרגל היא עשויה להיות מדבקת ולכן כדאי לכסות אותה בפלסטר. כמו כן, חשוב להחליף גרביים מדי יום ולא לגרוב אותן שנית גם ביום הבא לפני שכובסו היטב. ניתן גם להשתמש בתכשיר מתאים לכף הרגל כדי למנוע הזעה במהלך הליכה או ביום חם במיוחד.

הטיפול ביבלות מתבצע בהתאם לסוג היבלת והגורמים לה. למשל, יבלת מסוג "קונדילומה" ניתן להעלים באמצעות משחות מתאימות המסוגלות להרוג את הנגיף, וכך העור נרפא בהדרגה.

אחת מדרכי הטיפול הנפוצות ביותר לטיפול ביבלות ויראליות היא חנקן נוזלי. לטיפול זה יש יתרונות מבחינת יעילות עבור מרבית סוגי הנגיפים, אך הוא עשוי לגרום לכווית קור בקרב מטופלים, ולכן יש המעדיפים טיפול באמצעות משחה מתאימה. במקרה של יבלות בכף רגל הנגרמות כתוצאה מבעיה מבנית, כמו "אצבע פטיש" שהוזכרה לעיל, חשוב להשתמש ובנעליים בעלות מבנה שאינו גורם לחיכוך באצבעות כף הרגל.

כדי להיפטר מיבלות שנגרמות כתוצאה מאחד מהזנים של וירוס הפפילומה, טיפול בלייזר הוכח כיעיל ביותר, כמובן לאחר אבחון של הגורם ליבלת ובחינת מיקומה[1].

לסיכום יבלות פוגעות באיכות החיים ועשויות להיות כואבות מאוד. לפני שמטפלים בהן באופן עצמאי, חשוב לאבחן עם הרופא המטפל את הסיבה להיווצרותן וכך לבחור בטיפול המתאים. שמירה על היגיינה של כף הרגל ונעילת נעליים אורטופדיות או נעליים נוחות עם מדרסים מתאימים, תוכל למנוע חלק ניכר מיבלות אלה.

מקורות לקריאה נוספת

 • Boroujeni, N. H., & Handjani, F. (2018). Cryotherapy versus CO2 laser in the treatment of plantar warts: a randomized controlled trial. Dermatology practical & conceptual8(3), 168.
 • Drake, L. A., Ceilley, R. I., Cornelison, R. L., Dobes, W. L., Dorner, W., Goltz, R. W., ... & Lynch, P. J. (1995). Guidelines of care for warts: human papillomavirus. Journal of the American Academy of Dermatology32(1), 98-103.
 • Lipke, M. M. (2006). An armamentarium of wart treatments. Clinical medicine & research4(4), 273-293.

[1][1] Boroujeni, N. H., & Handjani, F. (2018). Cryotherapy versus CO2 laser in the treatment of plantar warts: a randomized controlled trial. Dermatology practical & conceptual8(3), 168.

 

 

 

 

 

 

 

אפשר לחזור ללכת בלי להרגיש כאב!

רוצה ללכת על מדרסים איכותיים? השאר/י פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם:  אולי יעניין אותך גם

  • x

  8

  יולי

  דורבן בכף הרגל: לא נעים אך ניתן לטיפול

  אחד מהגורמים המרכזיים לכאבי כפות רגליים באזור העקב הוא התפתחות של דלקת המכונה “דורבן”. במאמר זה נסקור את התופעה לעומק […]

  קרא עוד

  17

  ספטמבר

  פגיעת העצם הפנימית של הקרסול (הפטישון, מלאולוס) במוט הפדל (Crank)

  מי מאיתנו לא מפנטז על רכיבת שטח אגרסיבית ומאתגרת באופניים? מסתבר שבישראל יש לא מעט רוכבים שמגשימים את החוויה הזו, […]

  קרא עוד

  17

  ספטמבר

  טיפים להקלה על כאבי גב

  שוב כואב הגב? לא יודעים מה לעשות? הנה כמה טיפים חשובים שיסייעו לכם בהקלה על כאבי הגב! רבים מאיתנו סובלים […]

  קרא עוד

  X